17 Ağustos 2010 Salı

Türkiye'de Asi Palyaço Tarihçesi

Asi palyaçoların Türkiye sınırları içerisinde kalan tarihçesi oldukça kısadır. Asi palyaçolar ilk defa 6-7 Ekim 2009 tarihleri sırasında İstanbul'da gerçekleşen IMF ve Dünya Bankası zirvesi öncesinde sokaklarda tespit edilmiştir. Zirveye karşı geniş çaplı bir direniş örgütlemeye çalışan Direnistanbul Koordinasyonu'nun 4 Ekim 2009'da İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirdiği "Kapitalizme Karşı Küresel Direniş Eylemi"nde birden bire ortaya çıkan bir grup (tam olarak 4 tane) palyaço önce caddede bulunan Nike, Starbucks, efendime söyleyeyim, Burger King gibi şirketlerin mağazalarını tek tek ziyaret etmiş ardından da polisi kendilerine dordurma almaya zorlamıştır. Polis dondurma almadığı gibi üstüne bir de sinirlenmiştir. Bunun üzerine polis barikatının tozu ziyadesiyle alınmıştır. Bu esnada polis arkadaşlardan bir tanesinin sevinçten ağladığı gözlemlenmiştir. Palyaço ordusu eylem sonrasında arka sokaklara kaçarak gözden kaybolmuştur.

Asi palyaçolar son olarak Beyoğlu'nun arka sokaklarında görülmüştür. 9-10-11 Nisan tarihlerinde gerçekleşen bağyanfest'te yapılan kısa temel eğitim atölyesinde tam teçhizatlı bir eğitim alan bir grup feminist palyaço Bayram Sokağı işgal ederek orada bulunan erkeklere dünyayı dar etmiştir. Bağyanfest asi palyaço ordusu dünyada bilinen ilk ve tek feminist palyaço ordusu olmuştur.

Kendilerinden uzun zamandır ses çıkmayan Asi Palyaçocukların kısa zamanda büyük bir dönüş yapacaklarına dair söylentiler haber merkezlerine ulaşmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder