12 Ağustos 2010 Perşembe

Asi Palyaço Ordusu nedir?

CIRCA (Clandestine Insurgent Rebel Clown Army / İsyankar Asi Yeraltı Palyaço Ordusu) palyaçoluk ve şiddet içermeyen doğrudan eylem taktiklerini kullanan neoliberal küreselleşmeye ve toplumun her türlü tahakküm tekniğiyle bunaltıcı hale getirilmesine karşı çıkan anti-otoriter ve özgürlükçü uluslararası bir eylem grubudur.

CIRCA ilk kez 2003'te George W. Bush'un İngiltere ziyareti sırasında Irak'ın işgalini protesto eden bir doğrudan eylem grubu olarak ortaya çıkmıştır. 2005'te Gleneagles, İngiltere'deki 31. G8 zirvesi sırasında görünür hale gelmiş ve ardından bir eylem biçimi olarak dünyanın döööört bir köşesine yayılmıştır.

Asi Palyaçoların stratejik mühimmatını rengarenk, ponponlu, tütülü askeri üniformalar, otoritenin tozunu almak için kullanılan tüylü toz alıcıları, zilli modern piyade tüfekleri, su tabancaları, insafsız gülüşleri ve kırmızı burunları oluşturur. Sıkı bir askeri eğitimden geçen ve kadim savaş tekniklerine hakim palyaçocuklar eylemlerde güven, düzen, barış ve huzuru bozmak isteyenleri (polis vb.) caydıran kolluk kuvveti olarak işlev görür. Eylemci vatandaşın refahı için gerektiğinde polise sözlü ikazda bulunmak, onların zaten karışık olan kafasını daha da karıştırmak, siber gaz ve tasdikli su kullanmak yetki ve görevleri arasındadır. Bunun dışında otonom bir grup olarak kapitalizm, militarizm, seksizim, homofobi, ırkçılık, vb. dallarda faaliyet gösterir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder